Czyszczenie zębów nicią dentystyczną
 Oceń wpis
   

 Teoretycznie każdy powinien wiedzieć, jak korzystać z nici dentystycznych. Istnieje jednak parę takich zasad dotyczących tego czyszczenia, jakie warto sobie przypomnieć. Mając już nić dentystyczną, należy wywiązać się z kolejno z tych zadań:

Początkowo trzeba dokładnie umyć swoje dłonie. Mogą bowiem występować na nich pewne bakterie, które podczas czyszczenia zostałyby przeniesione do jamy ustnej. Następnie trzeba odciąć odpowiedni kawałek nici, najlepiej taki o długości kilkudziesięciu centymetrów. Głównym problemem dla większości ludzi jest nawleczenie tej nici na palce. By zrobić to skutecznie, trzeba nawlec ją na wskazujące lub środkowe palce i to przy obu dłoniach. Można tutaj pomóc sobie kciukiem, delikatnie przytrzymując nim nitkę. Jej niewielki kawałek powinien natomiast pozostać na jednym, wybranym palcu, gdzie z kolei będzie się później przetrzymywać zużytą już część. Kolejny palec służy natomiast do odwijania. Takie ustawienia sprawia, że nić dentystyczna łatwo przesuwa się po wybranych partiach.

nicGdy nić będzie już odpowiednio nawinięta i mocno napięta, można wprowadzić ją do jamy ustnej. Należy przesuwać nią przede wszystkim po przestrzeniach międzyzębowyowych, aż do tego momentu, w którym poczuje się delikatny opór. Wtedy można delikatnie oczyścić wybrany obszar umieszczony pod dziąsłem. Ogólnie przyjmuje się też, by nicią wykonywać ruchy od góry do dołu. Nie wolno kierować jej od lewej do prawej, bo tylko utrudni to całą pielęgnację. Przez cały czas trwania zabiegu nić musi być w pełni napięta. Należy ją prowadzić tuż przy wybranym zębie, by sumiennie oczyścić otaczające go miejsca i przestrzenie. Całość powinna zająć każdemu około kilka minut, czasami nawet i kilkadziesiąt sekund.
 
Nić dentystyczna nie jest artykułem skomplikowanym i nowym. Każdy zdoła się nią posłużyć, trzymając się tylko zasad ustanowionych przez samych dentystów. Ważna jest oczywiście także systematyczność, bo jednokrotne zastosowanie nici raczej nie da człowiekowi żadnych rezultatów.
Co może dać ci szczoteczka... Dobry płyn do płukania ust -...