Nieprawidłowe mycie zębów
 Oceń wpis
   

 Teoretycznie każdy człowiek wie, jak należy myć zęby. Tego uczą się już najmłodsze dzieci w szkołach, przedszkolach i w swoich domach. Jednakże nawet jeśli szczoteczka do zębów jest stosowana przez dorosłego regularnie, to i tak może mieć on pewne problemy ze swoim uzębieniem. Nierzadko wynikają one właśnie z nieprawidłowego mycia zębów, dlatego nad tą czynnością warto się nieco bardziej zastanowić. Jak nie wolno jej wykonywać?

Jak często myć zęby?

Po pierwsze, bardzo często okazuje się, że ludzie zbyt rzadko myją swoje zęby. Teoretycznie o tym pamiętają, jednak później są na tyle zmęczeni, że po pracy wolą od razu położyć się w łóżku, zamiast zadbać o swoją higienę. Myją zęby wyłącznie rano, bo uznają, że to właśnie poranna higiena jest najważniejsza, gdyż to dzięki niej mogą później normalnie wyjść do ludzi. Jest to jednak nieprawda, bo każdy dentysta powie pacjentowi o tym, że wieczorne mycie zębów jest znacznie ważniejszego od tego porannego. Noc jest w końcu długa, a w ciągu niej w jamie ustnej mogą zachodzić różne procesy. Jeśli pozostawi się w niej resztki żywności, zaczną się na nich wytwarzać bakterie, które podczas snu człowieka będą mogły się pomnażać i rozprzestrzeniać. Ludzie często również myją swoje zęby zbyt krótko, bo rano spieszą się do pracy, dlatego nie chcą marnować cennych minut. A prawidłowe mycie zębów musi trwać przynajmniej dwie minuty, więc tego czasu koniecznie należy się trzymać.

Porady fachowców
Na końcu warto jeszcze wspomnieć, że na jakość i efektywność mycia zębów wpłynie również sama szczoteczka do zębów. Ludzie wciąż nie wiedzą, która z nich zadziała najlepiej, dlatego sięgają po te najzwyklejsze i najczęściej występujące w sklepach. A wybierając szczoteczkę, trzeba dokładnie sprawdzić jej włosie, bo to nim będzie się trzeć po swoich zębach. Twarde włosie należy kategorycznie odstawić, bo jest zbyt agresywnie działa ono na delikatne dziąsła i całą jamę ustną. Dobra szczoteczka do zębów musi mieć włosie miękkie lub przynajmniej półmiękkie, gdyż takie delikatnie oczyści jamę ustną.
Czy dużo osób ma próchnicę?
 Oceń wpis
   

 W naszym kraju problem próchnicy to naprawdę ogromny koszmar wszystkich lekarzy stomatologów. Ilu dokładnie ludzi w Polsce ma próchnicę oczywiście nie wiadomo, ale szacuje się, że od osiemdziesięciu do dziewięćdziesięciu procent Polaków boryka się z próchnicą właśnie. Oczywiście problemy tego typu są bardzo uzależnione zarówno od środowiska społecznego, a także wieku osób. Drugim wielkim problemem jest paradontoza, ale o tym może kiedy indziej. Najpierw parę słów o micie istnienia cudownego leku na próchnicę... 

Teorie spiskowe a zęby
Istnieje bowiem umiarkowanie popularna spiskowa teoria, która głosi wszem i wobec, że wielkie koncerny farmaceutyczne tak naprawdę mają już dostępny bardzo skuteczny lek na problem próchnicy! Ale dentyści nie chcą dopuścić do wprowadzenia go na rynek... Dlaczego? Oczywiście dlatego, że wiązałoby się to z utratą pracy stomatologów. Nie mieliby po prostu swoich pacjentów. Oczywiście ta teoria jest naprawdę bardzo nieprawdopodobna. Niektórym jednak trudno jest wierzyć w to, że zaszliśmy technologicznie już tak bardzo daleko - dolecieliśmy na księżyc, mamy super komputery - a nie potrafimy poradzić sobie ze zwykłymi dziurami w zębach... Ale, z drugiej strony,  przecież to bakterie wywołują próchnicę, a te paskudne potwory istnieją od miliardów lat, a my i nasza cudowna cywilizacja zaledwie od stu tysięcy... Wychodzi na to że nie mamy z bakteriami szans i są one już bardzo, że tak powiem, zaawansowane cywilizacyjnie... Bądźmy jednak poważni...
 
Walka z próchnicą
 
Cóż - etiologia próchnicy jest bardzo skomplikowana. Istnieje wiele różnych czynników, które powodują rozwój próchnicy. Dochodzi do tego anatomiczna budowa naszych zębów - wszystkie zakamarki i zagłębienia są idealne do rozwoju bakterii. Oczywiście stomatologia bardzo się rozwija i coraz skuteczniej udaje jej się walczyć z bakteriami w naszej jamie ustnej i nie doprowadzać do rozwoju próchnicy. Istnieją już nowoczesne preparaty, które skutecznie wprowadzają fluor do naszych zębów i dzięki temu powierzchnia szkliwa jest odporniejsza na różnego typu ubytki i ingerencję bakterii czyli próchnicy. Inną z przełomowych nowości jest zabieg laserowego wykrywania próchnicy.
 
Zabiegi lecznicze dla zębów
 
Specjaliści widzą przyszłość w tego typu zabiegach. Oczywiście jeśli mówimy o próchnicy i metodach walki z nią, to nie możemy zapominać o codziennym pielęgnowaniu zębów, o codziennym szczotkowaniu - to właśnie niemycie zębów lub nieprawidłowe mycie najczęściej prowadzi do próchnicy. Tutaj też technologia wyciąga do nas pomocną dłoń -  obecnie na rynku jest dużo szczoteczek elektrycznych, pojawiły się także szczoteczki soniczne i ultradźwiękowe, które pomagają nam prawie że idealnie czyścić nasze zęby. W sklepie http://denthelp.pl mamy np. kilkaset różnych modeli, a w innych jest podobnie.
 
Na pewno warto z nich skorzystać, choć czasami cena może odstraszać... Przypuszcza się jednak, że tego typu szczoteczki za jakiś czas wyeliminują tradycyjne manualne. Zobaczymy jak wtedy będzie wyglądała sytuacja z próchnicą...
Jak dbać o higienę jamy ustnej?
 Oceń wpis
   

 Upewnij się najpierw, że szczotkujesz wszystkie powierzchnie wszystkich zębów. Dentysta przypomina, że mycie zębów ma trwać około 2 minuty. Pamiętaj, aby myć powierzchnie wewnętrzne, zewnętrzne i żucia zębów. Po umyciu wypluj nadmiar pasty do zębów, ale nie przepłukuj ust wodą lub środkiem do płukania jamy ustnej. Jeśli potrzebujesz więcej informacji na temat techniki szczotkowania zębów, zapytaj o to swój zespół stomatologiczny. Dentysta przypomina, że dzieci dopóki nie ukończą 7 lat potrzebują wspomagania przez rodziców lub przynajmniej ich nadzorowania w trakcie mycia zębów. Nitkowanie zębów nie tylko pomaga pozbyć się resztek żywności znajdującej się między zębami.

Porady stomatologa

Stomatolog zwraca uwagę na to, że regularne nitkowanie zębów może również zmniejszyć choroby dziąseł i nieświeży oddech poprzez usunięcie płytki nazębnej, która znajduje się wzdłuż linii dziąseł. Najlepiej nitkować przed szczotkowaniem zębów. Weź 12-18 cali (30-45 cm) nici lub taśmy dentystycznej i napręż kilka cali nici między rękami. Wsuń nić lub taśmę dentystyczną pomiędzy zębami i w obszarze pomiędzy zębami i dziąsłami tak daleko, jak to tylko możliwe. Ruszaj nicią 8-10 razy, w górę i w dół, pomiędzy każdym zębem, aby usunąć żywność i płytkę nazębną. Stomatolog zwraca uwagę na to, by nigdy nie używać wykałaczek do usunięcia zatrzymanego jedzenia spomiędzy zębów, ponieważ może to spowodować uszkodzenie dziąseł, które może doprowadzić do infekcji. Twój dentysta lub higienistka będzie w stanie doradzić, jaki jest najlepszy sposób do wyczyszczenia międzyzębowych powierzchni. Kiedy należy używać płyn do płukania ust? Stomatolog zwraca uwagę, że korzystanie z płynu do płukania do jamy ustnej, zawierającego fluor, może pomóc w zapobieganiu próchnicy zębów, ale nie należy używać płynu do jamy ustnej bezpośrednio po umyciu zębów.

Regularne mycie zębów

Wybierz inny czas, np. po obiedzie. I nie jedz, ani nie pij przez 30 minut po zastosowaniu środka do płukania jamy ustnej z fluorem. Niektóre płyny należy jednak stosować 2 razy dziennie po umyciu zębów, np. Listerine. Dlatego należy za każdym razem, gdy kupujemy nowy środek dokładnie czytać wskazówki dla pacjentów. Twój uśmiech zależy od prostych stomatologicznych nawyków higieny, takich jak szczotkowanie i nitkowanie zębów. Zdrowie jamy ustnej zaczyna się od czystych zębów. Dbaj zarówno o zdrowie swoich zębów, jak i dziąseł. Dentysta przypomina, byś szczotkował zęby co najmniej dwa razy dziennie. Podczas szczotkowania nie spiesz się. Myj zęby wystarczająco długo, aby wykonać dokładną pracę. Stomatolog zwraca uwagę na to, byś używał właściwych narzędzi.