Jak zadbać o elektryczną szczoteczkę?
 Oceń wpis
   

 Niezależnie od szczotki wybierzesz pamiętaj, żeby trzeba wymieniać ją co trzy miesiące lub gdy wykazuje oznaki zużycia. Jeśli masz katar to również wskazane jest, aby zamienić ją na nową szczoteczkę, gdy poczujesz się już lepiej. Obecnie wiele osób korzysta z elektrycznej szczoteczki do zębów, aby utrzymać swoje zęby białe, ładne i jasne. Ale czy naprawdę elektryczna szczoteczka do zębów jest lepsza od zwykłej manualnej? Tak mówią lekarze, który polecają ją jako najlepszy sposób na utrzymanie zębów czystych i wolnych od płytki nazębnej, a także przed jej szkodliwym działaniem. Należy również upewnić się, że będziemy myć zęby przynajmniej dwa razy dziennie, a każda sesja będzie trwała przynajmniej dwie minuty i będziesz stosował odpowiednią technikę mycia zębów.

Jak wybrać szczoteczkę do zębów?

Zanim kupisz szczoteczkę elektryczną, sprawdź wyniki badań. Po pierwsze, elektryczna szczoteczka do zębów nie jest taka sama szczoteczka na baterie, która jest podobna do zwykłej szczoteczki manualnej, ale korzysta z baterii AA. Ale taka szczoteczka do zębów wibruje, zapewniając w ten sposób dodatkowe czyszczenie. Prawdziwe szczoteczki elektryczne do zębów jest na akumulator i należy pamiętać o systematycznym jej ładowaniu. Niektóre szczoteczki mają nawet ładowarki podróżne, które są bardzo przydatne dla turystów. Należy również pamiętać, żeby zmieniać główki szczoteczki co trzy do sześciu miesięcy (w zależności od marki) i odpowiednio trzymać uchwyt, który odbiera ładunek. Elektryczna szczoteczka do zębów dostępna jest na rynku w różnych kształtach, rozmiarach i kolorach. Mogą też działać inaczej. Taka szczoteczka do zębów może bowiem oscylować, wibrować, obracać się lub stosować technologię dźwięku.

Uniwersalna szczoteczka elektryczna

Szczotka elektryczna może mieć także różne funkcje, takie jak tryby specjalne dla wrażliwych zębów i dziąseł czy masaż wybielania. Niektóre wyposażone są w czujniki ciśnienia, dzięki którym będziesz na bieżąco wiedział, czy nie myjesz zęby zbyt mocno. Czasami elektryczna szczoteczka do zębów może mieć też przypomnienia cyfrowe zamieszczone na główce szczoteczki. Najczęściej są pakowane z dodatkami, takimi jak uchwyty szczoteczek do zębów i ładowarki podróżne. 

Główną wadą szczoteczek elektrycznych, w opinii wielu ludzi, jest koszt: zestawy startowe najczęściej kosztują 150-225 zł, choć niektóre można kupić za mniej niż 75 zł lub więcej niż 300 zł. Na dłuższą metę jednak, elektryczna szczoteczka do zębów może nie kosztować dużo więcej niż ręczna szczotka, ponieważ mogą być zastąpione znacznie rzadziej. Ponadto zaoszczędzi Ci kosztownych wizyt stomatologicznych.

Najlepsza szczoteczka do zębów?
 Oceń wpis
   
 Czujniki ciśnienia znajdujące się w elektrycznej szczoteczce do zębów sygnalizują, kiedy mycie zębów jest zbyt mocne. Z kolei timery pomogą Ci śledzić, jak długo szczotkujesz zęby i poszczególne ćwiartki jamy ustnej. Natomiast przypomnienia cyfrowe informują Cię, kiedy należy wymienić główkę szczoteczki. Możesz wybrać czyszczącą technologię obrotowo-oscylacyjną lub soniczną. Istnieją rozmaite główki szczoteczki elektrycznej, dlatego możesz bez problemu wybrać, jaki rodzaj włókien wolisz. Większość szczoteczek elektrycznych jest również wyposażona w funkcje dla dodatkowej wygody, np. ładowarki podróżne.
 
Zwyczajna szczoteczka do zębów
 
Chociaż zwykła szczoteczka do zębów manualna nie zapewnia takich korzyści jak elektryczna szczoteczka do zębów, to również może mieć zaawansowane funkcje. Możemy do nich zaliczyć przede wszystkim: krzyżowane włosie bardzo długie lub wielopoziomowe, polerowane lub zaokrąglone końcówki włosia, teksturowane włókna, konstrukcja pozwalające na większe wybielanie zębów, ergonomiczne i specjalne uchwyty, stożkowe lub kątowe główki szczoteczki, stymulatory dziąseł, klocki do czyszczenia języka. Z kolei szczoteczka do zębów na baterie chociaż mają funkcje podobne do zwykłych szczoteczek manualnych, to oferują również wibracje, które zapewniają dodatkowe działanie czyszczące. Mają wbudowaną baterię AA, która może być zastąpiona w niektórych modelach przyciskami On/Off lub +/- umieszczonymi na uchwycie. Włókna lub końcówki szczoteczki są specjalnie zaprojektowane, by pulsowały i wibrowały. Cechują się też zmodyfikowaną techniką szczotkowania.
 
Elektryczne szczoteczki do zębów na akumulatory zazwyczaj są droższe od szczoteczek na baterie i zwykłych szczoteczek manualnych. Jednak często elektryczna szczoteczka do zębów znajduje się w atrakcyjnej cenie. Takie szczoteczki można kupić w lokalnej aptece, drogerii lub w Internecie. Należy pamiętać, że taka szczoteczka do zębów oferuje więcej korzyści dla zdrowia i większą liczbę funkcji. Klasyczne szczoteczki do zębów kosztują najmniej i często są sprzedawane w opakowaniach zbiorczych, jak i indywidualnych.
 
Krótka historia szczoteczki do zębów
 
Projekty i materiały szczoteczki do zębów przeszły długą drogę. Wczesne formy szczoteczki istnieją od prawie 5000 lat. Starożytne cywilizacje używały kijka do żucia. Była to cienka gałązka z postrzępionym końcem. Sztyfty ocierały zęby w celu usunięcia żywności. W ciągu ostatnich 500 lub więcej lat, szczoteczka do zębów miała uchwyt z kości, drewna lub kości słoniowej. Natomiast włókna szczoteczki wykorzystywały sztywne szczeciny świń, dzików i innych zwierząt. Szczoteczka do zębów z nylonowym włóknem została wynaleziona w 1938 roku.